آخرین متد روز دنیا در آموزش طراحی لباس

آخرین متد روز دنیا در آموزش طراحی لباس

دنیای هنر، دنیای بسیار بزرگی است و از شاخه های متعددی تشکیل شده است. طراحی لباس نیز شاخه ای از هنر محسوب می شود که از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. طراحی لباس در تولید پوشاک دارای اهمیت بسیار است زیرا اگر یک لباس از کیفیت بالایی برخوردار باشد ولی طراحی ایده آلی نداشته باشد نمی تواند مخاطب را جذب خود کند. پس می توان گفت که اولین گام برای برآورده کردن انتظارات مشتری طرح و مدل لباس است. دوره های آموزش طراحی لباس را می توان به دسته های متفاوتی تقسیم کرد که هر کس با توجه به علاقه فردی خود می تواند در هر کدام از آن ها به صورت تخصصی فعالیت نماید. از جمله این دسته ها می توان به آموزش طراحی لباس بچه گانه، آموزش طراحی لباس روز و شب زنانه، آموزش طراحی لباس مردانه و … اشاره کرد.

آموزش طراحی لباس

آموزش طراحی لباس

متد رنگ آمیزی در آموزش طراحی لباس

از جمله متدهایی که در دوره های آموزش طراحی لباس فرا میگیرید، متد رنگ آمیزی میباشد. جالب است بدانید که طراحی شما ارتباط مستقیمی با جنس پارچه دارد و در صورتیکه شما درک درستی از جنس پارچه داشته باشید میتوانید متد رنگ آمیزی متناسب با آنرا به کار ببرید. زیرا برخی از طراحیها نیاز است که با گواش و آبرنگ انجام شوند. و برخی باید با ماژیک و مداد رنگی یا مداد سیاه انجام شوند. در طراحی لباس با استفاده از گواش به این نکته توجه کنید که رنگ های به کار برده شده بیش از حد رقیق یا غلیظ نباشند. در طراحی با آبرنگ، استفاده از مقواهای فابریانو مطلوب میباشد. در طراحی با مدادرنگی، استفاده از مدادهای چرب بهترین گزینه هستند. در طراحی با مداد سیاه ابتدا به جزییات پرداخته میشود سپس به کلیات. و همه اینها مواردی است که شما در دوره های آموزش طراحی لباس فرا میگیرید.

متد مولاژ در آموزش طراحی لباس

از جمله روشهای نوینی که در آموزش طراحی لباس استفاده می شود متد مولاژ است. این متد در سطح جهان شناخته شده است و طراحان زیادی از آن در طراحی های خود استفاده می کنند. مولاژ با مفهوم حجم سازی تعریف میشود و برای اینکه بتوانید این متد را پیاده سازی کنید باید نسبت به الگو و تکنیک هایی که در آن به کار برده میشود و تکنیک های خیاطی تسلط کامل داشته باشید. برای اجرای تکنیک مولاژ لازم است پس از اینکه طرح موجود در ذهن خود را به وسیله الگوی خطی پیاده سازی کردید، این طرح را با استفاده از پارچه متقال دوخت کنید و در مرحله بعد دوخت را روی پارچه اصلی انجام دهید. نکته بسیار مهمی که در رابطه با این متد وجود دارد این است که اصلا نیازی به پرو نیست و افراد می توانند با ارائه سایز، لباس مورد نظر خود را فراهم کنند.

برخی از مسائل مهم در طراحی لباس

از مسائل مهم در طراحی لباس، ایده پردازی و داشتن ذهن خلاق است. یک طراح لباس باید ذهن خود را به گونه ای بپروراند که از کوچک ترین چیزها ایده بگیرد، این اشیاء می تواند در ذهن یک انسان معمولی، بدون ارزش باشد و او نسبت به آن بی تفاوت باشد ولی در ذهن یک فرد طراح، منشا ایده های نو شود. یک طراح لباس حتی می تواند از موجودات زنده نیز الهام بگیرد و از آن ها در طرح هایش استفاده کند. همچنین رنگ شناسی و ترکیب رنگ ها و سایه ها از اصول بسیار مهم در آموزش طراحی لباس است و طراح باید به این توجه کند که در فصول مختلف سال از چه رنگ هایی بیشتر بهره بگیرد زیرا رنگ ها با توجه به سرد یا گرم بودنشان برای فصول خاصی از سال متناسب هستند. و طراح باید به همه این مسائل اشراف داشته باشد.

آموزش طراحی لباس

آموزش طراحی لباس

انواع متدهای خیاطی

پیش از این بیان کردیم که یک طراح لباس برای اینکه بتواند در زمینه کاری خود موفق شود باید نسبت به تکنیک های خیاطی تسلط کامل داشته باشد. شاید بد نباشد که در این مقاله به برخی از متدهای خیاطی اشاره شود. از جمله متدهای خیاطی می توان به گرلاوین، مولر، ایتالیایی، متریک اشاره کرد. متد گرلاوین از جمله متدهای قدیمی محسوب می شود و نسبت به سایر روش ها از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. این پیچیدگی به دلیل الگوی دقیق آن است به گونه ای که با استفاده از این روش می توانید برای انواع اندامها لباس تهیه کنید. متد مولر نسبت به گرلاوین پیچیدگی کمتری دارد و در اکثر مواقع به دلیل دقیق بودن آن، نیازی به پرو نیست. روش مولر مستقیم روی پارچه پیاده میشود. این روش با اینکه ساده  است ولی نقاط ضعف بسیاری دارد. متد متریک کمی دشوار است ولی نسبت به سایرین دقیقتر است.

استفاده از مد روز دنیا در دوره های آموزش طراحی لباس

مهمترین متدی که میتوان از آن در آموزش طراحی لباس بهره گرفت، استفاده از مد روز دنیا در طرحها میباشد. وقتی که شما بتوانید مد را آن گونه که متناسب با فرهنگ و سلیقه جامعه شما میباشد در طرحهای خود پیاده سازی کنید مهمترین رکن متد را در طراحی های خود به اجرا درآورده اید و برای این که بتوانید این کار را به نحو احسن انجام دهید لازم است که از موسساتی که در زمینه مد و آموزش طراحی لباس فعالیت می کنند، مشاوره دریافت کنید. از جمله موسسه های سرشناسی که با داشتن مجوز از مراجع ذیصلاح در تهران و کرج فعالیت میکند موسسه فرشتگان است. در این موسسه، آموزشها کاملا به صورت تخصصی ارائه میشود و از مجرب ترین اساتید برای آموزش بهره برده می شود. در این دوره ها ، تحلیل آناتومی بدن و استفاده از عناصر بصری در طراحی به شما آموزش داده می شود.

طراحان لباس در اروپا

امروزه در اروپا شاهد این موضوع هستیم  که طراحان علاوه بر اینکه برای مردم کشور خودشان لباس طراحی میکنند، برای مردم سایر جوامع نیز این کار را انجام میدهند. طراحان در اروپا با در نظر گرفتن فرهنگ سایر کشورها و یافتن شناخت نسبت به آنها اقدام به طراحی لباس میکنند. در واقع آنها نیاز کشورهای دیگر را می سنجند و با توجه به نیاز آنها اقدام به طراحی لباس میکنند. اگر در یک کشوری، حجاب به عنوان یک ارزش شناخته میشود لباسهای با حجاب و پوشیده طراحی میشود و اگر در کشوری که از لحاظ پوشش ممنوعیتی وجود ندارد و کاملا آزاد است طراحی لباس آنگونه که مورد پسند آن کشور است انجام میشود. طراحان در کشورمان نیز میتوانند طراحان اروپایی را الگوی خود قرار دهند و طرحهای خود را در اختیار سایر کشورها قرار دهند. چگونگی این موارد در دوره های آموزش طراحی لباس به شما آموزش داده میشود.

جوانبی که یک طراح لباس باید در نظر بگیرد

از آن جا که لباس هر فرد نشان دهنده بعد دیگر شخصیتی اوست و تنوع طلبی و متفاوت بودن جزء لاینفک زندگی انسان محسوب می شود، طراحان لباس جایگاه ویژه ای پیدا می کنند. زیرا این طراحان هستند که باید تمام جوانب پارچه، رنگ، نقش و شکل را در نظر بگیرند و متناسب با آن بهترین طراحی را انجام دهند. طراحان لباس همواره باید پویا باشند واز راکد ماندن طراحی لباس جلوگیری کنند و همواره به فکر تنوع و پیشرفت در اصول طراحی خود باشند و با موسسات فعال در رابطه با آموزش طراحی لباس در تعامل باشند. از جمله این موسسات می توان به موسسه فرشتگان اشاره کرد .اگر به مبحث آموزش طراحی لباس علاقه مند هستید و مایلید اطلاعات بیشتری را در این رابطه کسب کنید به سایت موسسه فرشتگان مراجعه کنید.

آموزش طراحی لباس

آموزش طراحی لباس

ارتباط تنگاتنگ مد و طراحی لباس

از جذاب ترین زیرمجموعه ها که ارتباط تنگاتنگی با آموزش طراحی لباس دارد، مد است. توجه به صنعت مد می تواند پتانسیل های موجود در طراحی لباس را ارتقا دهد. اگر از دید یک طراح لباس به یک لباس نگاه کنید، دیگر آن را به صورت تکه های پارچه نمی بینید که به یکدیگر متصل شده اند بلکه آن را طرحی می بینید که تمام قواعد و رویکردهای طراحی در آن رعایت شده است و منطبق بر فرهنگ جامعه پیاده سازی شده است. از این رو می توان با گذراندن دوره های آموزش طراحی لباس، گامی در جهت حفظ فرهنگ جامعه برداشت.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این پست توصیه می شود